ARMSTRONG’UN RUHU, ST.LOUIS’DE YAŞIYOR.

Onlarla nerede ve nasıl tanıştım hatırlamıyorum. Ama sanırım isimlerinden dolayı bir yakınlaşma oldu aramızda. Çünkü Manhattan adı bende oldum olası bir beğeni yaratmıştır. Ama ilk karşılaştığımız zamanlar 1988 yılına rastlıyor.

Her zaman en çok adından söz edilen jazz grubu olmuştur Manhattan Transfer. Onlarla tanışmamda ki en büyük etken de sanırım bu olsa gerek.

1972 yılına dayanır Manhattan Transfer’in doğuşu. Grubun “killer joe”su Tim hauser, artık grupta olmayan Laurel Masse ile tesadüf eseri New York’ta tanışır. Hauser’ın tek hayali bir vokal grubu kurmaktır. Bu tanışmadan bir kaç hafta sonra da, bir partide Janis Siegel ile tanışır Hauser. O sıralar Siegel bir folk grubunda şarkı söylemektedir. Ona kurmak istediği vokal grubundan bahseder. Aldığı tepki olumludur. Böylece yavaş yavaş Manhattan Transfer kombinasyonu Hauser’ın kafasında oluşmaya başlamıştır. Grubun 4. üyesi olacak olan Alan Paul ise, “Grease”in orijinal Broadway prodüksiyonunda sahne almaktadır aynı yıl. Hauser, Siegel ve Masse bu oyunu izledikten sonra tanışırlar Paul ile. Projeden bahsederler ve Paul’de kabul edince Manhattan Transfer 1972’nin Ekim ayında kurulmuş olur. Grupta eleman değişikliği sadece bir kez yaşanır. O da, 1978 yılında Laurel Masse’in solo kariyerine devam etmeyi isteyerek gruptan ayrılması ve yerine Washington’da yaşayan bir başka bayan vokalistin, yani Cheryl Bentyne’in geçmesi. Peki grubun adı nereden geliyor derseniz, John Dos Passos’un 1925 yılında yazdığı ünlü romanı “Manhattan Transfer”den almış grup adını.

Kuruldukları tarihten bu yana, gerek ünlü jazz standartlarını, gerek Brazil’de olduğu gibi ünlü bestecilerin eserlerini, gerekse özgün bestelerini yorumladılar. Hepsini kusursuzca, mükkemmel denebilecek nitelikte hemde.

Grammy ödüllerine abone bir grup Manhattan Transfer. Benim sayabildiğim kadarıyla bugüne kadar ilki 1980’de snonuncusu da 1992’de olmak üzere 12 heykelcik almışlar akademiden.Vokal Jazz denildiğinde akla ilk gelen topluluk. Türkiye’yi daha önce 3 kez ziyaret ettiler. Her geldiklerinde ayrı bir haz aldım onlardan. En son geldiklerinde konsere “Tam teşekküllü” gittiğimi hatırlıyorum. Her ne kadar yasak olsa da konseri bir DAT Player’la kaydetmiştim. Çektiğim fotoğraflar da cabası. Hatta vakıftan aldığım özel izin sayesinde sound check’i bile izlemiştim. Manhattan’ın piyanist’i Jaron Gershovsky’nin çiftetelli çalma çabaları, bu sound check’in en ilginç enstantanesidir. Görgün Taner’i her görüşümde Manhattan bir daha ne zaman gelecek diye sorarım hala. Herhangi bir cevap alamam, ama bir gün mutlaka yine gelecekler biliyorum.

Louis Armstrong’un 100. doğum yılı sebebiyle içinde bulunduğumuz yıldan başlamak üzere, bir çok sanatçı ve grup Louis Armstrong özel projeleri geliştirdiler. Bu yıl İstanbul Jazz Festivali’ne konuk olan Nicholas Payton’ın “Louis Armstrong Centennial Project”i gibi.

Manhattan Transfer’de bu geleneğe uyarak, 2000 yılı albümünü Louis Armstrong’u anma albümü olarak hazırladı.Prodüktörlüğünü Craig Street’in yaptığı albüm, eleştirmenlerden ve grubun fanlarından farklı yorumlar topluyor. Kimisi, Vocalese’den bu yana çıkan en iyi Manhattan Transfer albümü derken, kimisi de beklediğini bulamadığını, Manhattan Transfer’in daha popüler bir çizgideki The Offbeat Of Avenues tarzında bir albüm yapmasının zamanının geldiğini savunuyor. Benim dinlediğim kadarıyla, Louis Armstrong’un eserlerini dinlediğiniz zaman, farklı bir formda yorumlanmasına rağmen, sizi rahatsız etmiyor. Çünkü ortada 4 usta vokalist ve başarıyla gerçekleştirilmiş bir çalışma var. Özellikle “A Kiss To Build A Dream On”a dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Son derece modern bir düzenlemeyle yeniden hayat geçirilmiş bu parça.

Albüm kayıtlarında, şu müzisyenler katılmış. Davulda Abe Laboriel Jr., klavyelerde Teddy Borowiecki, gitarda Greg Leisz, basta David Piltch. Jon Hassell, Smokey Hormel, David Torn, Steve Berlin, Jimmy Haskell, Roger Treece ve David Campbell’da parçaların bazılarında çalan diğer müzisyenler.

Benim albümdeki şahsi favorilerim, “Stompin at Mahogany hall”, “The blues are brewin” ve “A kiss to build a dream on”. Albüm 10 Kasım’da Atlantic Records etiketiyle yayınlandı. Ama ülkemizde bırakın yayınlanmayı, ithal bile edilmedi. Jazzseverler ne zaman kavuşabilecek bilemiyorum yani.

İşte “Spirit of St.Louis”in parçaları.

1. Stompin’ at Mahogany Hall

2. The Blues Are Brewin

3. Sugar (That Sugar Baby O’Mine)

4. Kiss To Build A Dream On, A

5. Old Man Mose

6. Do You Know What It Means To Miss New Orleans

7. Gone Fishin’

8. Nothing Could Be Hotter Than That

9. Blue Again

10. When You Wish Upon A Star

Manhattan Transfer diskografisi.

1971 Jukin

1975 The Manhattan Transfer

1976 Coming Out

1978 Pastiche

1978 The Manhattan Transfer Live

1979 Extensions

1981 Mecca For Moderns

1981 The Best Of Manhattan Transfer

1983 Bodies & Souls

1985 Bopp Doo-Wopp

1985 Vocalese

1987 Live

1987 Brazil

1991 The Offbeat Of Avenues

1992 Anthology (Down In Birdland)

1992 The Christmas Album

1993 Notes From The Underground

1994 The Very Best Of Manhattan Transfer

1994 The Manhattan Trasfer Meets Tubby The Tuba

1995 Tonin’

1996 Man-Tora! Live In Tokyo

1997 Swing

1997 Boy From New York City & Other Hits

2000 Spirit Of St. Louis

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.