BAŞROLDE OTOMOBİLLER

Sinema tarihine dönüp bir baktığımız zaman, o eski şarkıdaki gibi “kimler geldi, kimler geçti” demek gelir insanın içinden. Sayısını tespit edemeyeceğimiz kadar çok yönetmen, aktör, aktris bu dünyada bizleri başka bir aleme götürdüler ve götürüyorlar. Yanlız gözden kaçırmamamız gereken bir nokta var. Sinema tarihi boyunca ünlü olan canlıların dışında ünlü olan cansızlar da var.

Yine insanların ürettiği makineler. Otomobiller filmlerde ve televizyon dizilerinde insanlardan sonra başrolü kapmayı başarmışlardır hep. Kimi zaman kötü ruha sahip bir otomobil insanları kovalar, kimi zaman üstün yeteneklere sahip bir otomobil sahibini solda sıfır bırakır. Başrolü kapan araçların ortak özellikleri, az önce de belirttiğim gibi, üstün özelliklere sahip olması, iyi veya kötü bir ruha sahip olması ve insanlarla o veya bu şekilde iletişim kurabilmesidir.

İşte size başroldeki otomobiller.

THE CAR

Barris Kustoms tarafından modifiye edilmiş olan 1969, 1970 ve 1971 model 6 adet Lincoln Mark III hazırlanmış bu film için. Bunların bir tanesi çelik kasaya sahip. Diğer 5 otomobil ise, sadece onun fiberglas kopyaları. Orijinal otomobil 365 beygir gücündebir V4 motora sahip. Kasa çelik olduğundan dehşet verici bir ağırlığı var, tam 3.7 ton. Çelik kasalı olan otomobil, 1980 yılında bir müzayede de satılmış. Film, Santa Ynez ve New Mexico’da çekilmiş. Film şeytan ruhlu bir otomobilin ortalığı kasıp kavurmasını konu alır. Aynı kulvardaki “Christine” ile birbirine rakip bir film. Ama The Car bilinen en ünlü ve gerçek ölüm makinesi.

Yapım Yılı: 1977

Yönetmen: Elliot Silverstein

Oyuncular: James Brolin, Kathleen Lloyd, John Marley, R.G.Armstrong

Türü: Korku

CHRISTINE

Ünlü yazar Stephen King’in bir romanından uyarlanan Christine, dişi ama yine kötü ruhlu bir otomobil. Yukarıda da belirttiğim gibi, The Car’a rakip gösterilir hep. Bir bakıma The Car’ın dişisi diyebiliriz onun için. The Car’da ki Lincoln kadar korkunç görünmez aslında. Çekimler esnasında, diğer filme oranla daha ekonomik davranılmış. 1958 Plymouth Fury’den sadece 3 adet kullanılmış. Pizza suratlı içine kapanık Arnie’nin bulduğu otomobile Christine adını vermesiyle başlar hikaye. Sonrası malum.

Yapım Yılı: 1983

Yönetmen: John carpenter

Oyuncular: Keith Gordon, John Stockwell, Alexandra Paul, Robert Prosky

Türü: Korku

DUEL

Aslında TV Dizisi olarak çekildi. Fakat elde edilen başarı, dizinin film yapılmasını sağladı. Sinemanın dahi yönetmeni Steven Spielberg’in ilk yönetmenlik denemesidir Duel. 1972 yılında hem Emmy hem de Golden Globe ödüllerine aday gösterildi. Ama sadece Emmy ödülü alabildi. Kendi halinde bir highway yolcusu olan David Mann’in peşine takılan esrarengiz bir tır ve sonrasında oluşan ilginç kovalamacanın öyküsü. Filmin başrolünde iki araç var. Bir tanesi, Mann’i
n kullandığı kırmızı 1970 Plymouth Valiant. Diğeri ise, katil kamyon. Tüm araştırmalarıma rağmen bu kamyonun tam modelini bulamadım. Muhtemelen 1940’lı yıllara ait bir Peterbilt.

Yapım Yılı: 1971

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Dennis Weaver, Jacqueline Scott

Türü: Korku

HERBIE

Nihayet sevimli bir otomobil bulduk işte. Efsanevi bir otomobille karşı karşıyayız. Diğer otomobillerin aksine, iyi ruhlu bir otomobil. Filmde kullanılan otomobil, 1963 Volkswagen Beetle Ragtop Sedan. İlk olarak 1968 yılında “Herbie the Love Bug” filmiyle başladı Herbie serisi. Arkasından 1974 yılında çekilen “Herbie Rides Again” ile devam etti. Aynı yıl TV dizisi olarakta çekilmeye başlandı. “Herbie Day at Disneyland” bu serinin ilk örneğidir. “Herbie Goes to Monte Carlo” 1977 yılında çekildi. Onu 1980’de çekilen “Herbie Goes Bananas” takip etti. 1982’den itibaren de TV serisi olarak devam etti. Hitler’in ünlü halk arabası Volkswagen Beetle, belki de ilk kez insanlara bu denli sevimli görünmüştü Herbie sayesinde.

Yapım Yılları: 1968, 1974, 1977, 1980

Yönetmenler: Vincent McEveety, Robert Stevenson,

Oyuncular: Bob McAllister, Bob Crane, Helen Hayes, Arthur Alsberg, Don Nelson III, Raymond Bailey, Ivor Barry, Ken Berry, Bob Carson, Beverley Carter, Cloris Leachman, Charles Martin Smith, John Vernon, Stephen W. Burns, Elyssa Davalos, Joaquin Garay III

Türü: Aile, Komedi

STINGRAY

Bir efsane otomobil daha. Hayatım boyunca hep sahip olmak istediğim otomobillerin başında gelen Corvette Stingray başrolde. Knight Rider kadar abartılı olmasa da, teknolojinin her nimeti bu araç üzerinde kullanılmış. 1986-87 arasında çekilen Stingray, Türkiye’de de gösterildi. Bu tür dizilerin duayeni konumundaki Knight Rider’dan sonra gösterilmesi büyük bir handikaptı. Dizide kullanılan otomobil ise, 1965 Corvette Stingray’di. 365 Beygir gücündeki V8 bir motora sahipti bu Corvette.

Yapım Yılı: 1985

Yönetmen: Richard A.Colla

Oyuncular: Nick Mancuso, John Aprea, Susan Blakely, Robyn Douglass, Michale Fairman, Lee Richardson, Gregory Sierra, Wendell Wright

KNIGHT RIDER

Michael Knight ve muhteşem arabası K.I.T.T. 1980’li yılların kült olmuş TV dizisi Knight Rider, veya bizde bilinen adıyla Kara Şimşek, David Hasselhoff’un ikinci planda kaldığı bir dizidir. Dizinin bende bıraktığı en büyük etki ise, teknisyen Bonnie olmuştur. Michael Knight yakışıklılığı ile genç kızların kalplerini fethederken, dizinin esas oğlanı K.I.T.T. herkesin kalbindeydi. Hele otomobilin dashboard görüntüsü, hala heyecanlandırır beni. O yıllarda diğer heyecanlanan arkadaşlar, direksiyon simitlerinin alt ve üst kısımlarını keserek hayallerindeki K.I.T.T.’e sahip olmuşlardır. TRT’nin yayınladığı en başarılı dizilerin başında gelir Knight Rider. Dizi olarak çekilmesinin ardından, sinemaya da uyarlanmıştır. Hatta dizinin bitmesinden yıllar sonra, “Knight Rider 2000”, 1994’te ise “Knight Rider 2010” ile devam edilmeye çalışılmış fakat büyük fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Hatta sinema versiyonlarından bir tanesinde, K.I.T.T.’in beyni ’57 model bir Chevy’ye yerleştirilmiş, ancak diziyi bu tür değişiklikler bile kurtaramamıştır. Dizide kullanılan otomobil, modifiyeli 1982 Pontiac Trans-am. Orijinalinden daha uzun olarak tasarlanmış bu araç. Otomobilin dashboard’unun ve içinin geçtiği sahneler ise, stüdyo ortamında çekilmiş. K.I.T.T. adının “Knight Industies Two Thousand” tan geldiğini belirteyim.

Yapım Yılları: 1982-1986

Yönetmen: Glen A.Larson

Oyuncular: David Hasselhoff, Edward Mulhare, Patricia McPherson, Rebecca Holden, Peter Parros, William Daniels (K.I.T.T.)

VIPER

Bu diziler içinde en yabancı olduğum, ancak en uzun soluklu dizi Viper. Halen kimi zaman ülkemizde de gösteriliyor. Dizide kullanılan otomobil, 1994 Dodge Stealth R/T turbo. Bu araç tasarlanırken, Plymouth Prowler, Chrysler Portofino, Plymouth Slingshot ve Dodge Epic Minivan modelleri baz alınmış. Dizinin başarıya ulaşmasından sonra, ünlü DC Comics, bir de çizgi roman serisi çıkarttı.


le=”font-size:85%;”>Bu dizi için Knight Rider’ın yeni versiyonu diyebiliriz.

Yapım Yılları: 1994-1999

Yönetmen: Mario Azzopardi, Bruce Bilson

Oyuncular: James McCaffrey, Dorian Harewood, Joe Nipote, Lee Chamberlain

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.