Geçen ay, filmlerde başrol oyuncularını sollayarak gerçek başrolü kapmış olan otomobilleri incelemiştik. Bu seriye bu ay da devam etmeye karar verdim. Hatta sanırım, burası bir köşe olarak yayın hayatına devam edecek. Daha incelemediğimiz otomobiller var ve onlara haksızlık edemem. Fakat bu ay durum daha değişik. Bu kez, filmlerde ve TV dizilerinde başrol oyuncularının kullandığı, sembol olmuş otomobiller var.

BATMAN

1989 (Batman)

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger.

1992 (Batman Returns)

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Michael Keaton, Danny De Vito, Michelle Pfeiffer.

1995 (Batman Forever)

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey, Nicole Kidman, Chris O’Donell

1997 (Batman & Robin)

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: George Clooney, Arnold Schwarzenegger, Uma Thurman, Chris O’Donell, Alicia Silverstone.

Batman’in adıyla bütünleşmiş ilginç bir otomobildi “Batmobile”.

Batmobile’in hangi otomobillerden oluştuğuna gelince.

1966 Model Ford

1968 Model, AMC Rebel, 4-Kapı

1972 Model, AMC Matador Sedan

1978 Model, AMC Concord

Bunlar ilk Batmobile’ler. Orijinal Batmobile’I George Barris tasarlamış.Sonraki dönemlerde ise daha farklı otomobiller dizayn edilmiş. Mesela 1989’da çekilen ve başrolünde Michael Keaton’ın oynadığı ilk Batman filminde, 1974 Model Chevrolet Impala kullanılmış. Daha sonra çekilen filmlerde kullanılan Batmobile’ler ise, bu araçtan yola çıkılarak tasarlanmış.

BLUES BROTHERS

(1980) Yönetmen: John Landis

Oyuncular: Jon Belushi, Dan Aykroyd, James Brown, Aretha Franklin, Ray Charles, Cab Calloway.

(1998) Yönetmen: John Landis

Oyuncular: Dan Aykroyd, Walter Levine, John Goodman, B.B.King, Aretha Franklin, Frank Oz, Erykah Badu.

Kesinlikle sinema tarihinin en klasik filmlerinden birisi (Sinema eleştirmenlerinin deyimiyle kült film). Bana çağrıştırdığı şeyler, blues ve gospel, (tabii ki), içki, serserilik, kovalamaca, yasa dışı işler. Filmde kullanılan otomobil yani “Bluesmobile” ise, 1974 Model Dodge Monaco Sedan 440. Filmdeki en ateşli bölüm olan kovalamaca sahnelerinde kaç tane polis arabasının haşat olduğu ise muamma. 2000 versiyonu da yapıldı ama hiç bir zaman ilkinin yerini tutmadı. “On a mission from god!”

GHOSTBUSTERS

(1984-1989) Yönetmen: Ivan Reitman

Oyuncular: Bill Murray, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver, Harold Ramis, Rick Moranis.

Komedi mi, korku mu, yoksa her ikisi birden mi? Tarihimde izlediğim en boş filmlerden birisidir “Ghostbusters”. Keza ikincisi de aynı. Dünyanın en sulu hayaletlerini görebileceğiniz yegane filmdir. Liberty sayesinde Amerika kurtulmuştur hatırlarsınız. Filmdeki en orijinal buluş, Titanic’I limana yanaştırmaları ve hayalet yolcuları yürütmeleriydi.

1959 Cadillac marka bir ambulans, bu filmde “ghostcar” olarak kullanılmış.

RONIN (1998)

Yönetmen: John Frankenheimer

Oyuncular: Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone

Bugüne kadar izlediğim en sıkı kovalamaca sahnelerinden bir tanesi bu filmdedir. Filmdeki tek kanımı donduran olay ise, ünlü buz patenisti (gitar çalana gitarist deniyorsa, paten kayana patenist denilebilir, gülmeyin) Katerina Witt’in öldürülmesidir. Fransız menşeyli olmasından dolayı bayacağını düşündüğüm filme, oyuncuları yüzünden gitmiştim.

Filmin sonlarına doğru, dar Paris sokaklarında başlayıp, Prenses Diana’nın öldüğü tünelde devam eden bir kovalamaca var. 1998 Model Peugeot 605 ile, 5.20 BMW’nin kapışması adeta bu sahne. Ters yönde akan trafikte bile devam ediyor bir ara. Film Fransız olunca doğal olarak kazanan otomobil de Peugeot oluyor. Aman bu filmi caddemin gençliği izlemesin.

MAGNUM P.I. (1980)

Hayatımda, bir Ferrari’yle ilk karşılaşmam bu dizi sayesinde olmuştur. Bizzat karşılaşmış değiliz ama olsun. Çocuk yaşta bir insan için, kırmızı renkte dehşet güzel bir arabanın ne demek çoğunuz bilirsiniz. O Ferrari’yi TV’de görüpte, hemen oyuncak arabalarımın arasında ona benzer olanını aramaya gittiğimi bugün gibi hatırlıyorum. Bulamayınca üzülüp, hemen siparişini vermiştim. Lakin, o zamanın Türkiye’sinde, o Ferrari’nin bana gelmesi yaklaşık 3 yılı buldu. Neydi bu Ferrari’ler peki bir bakalım. Hatırlatmadan geçemeyeceğim. Bu Ferrari 250 beygir, 3 litre bir V8 motora sahipti.

Kullanılan otomobiller ise, 1979 308 GTS, 1981 308 GTSi, 1984 308 GTS QV.

Yönetmen: Glen A.Larson

Oyuncular: Tom Selleck, John Hillerman, Roger E.Mosley, Lary Manetti

MIAMI VICE (1984-1989)

İşte hayat bu olsa gerek. Altlarında Ferrari, yaşadıkları şehir Miami, şan, şöhret, para, pul, her şey var. Diziyi seyrederken, bunlar nasıl polis diye düşünürdüm.

1984’te yayınlanmaya başlayan dizide ilk olarak, Ferrari Daytona Replica kullanılmış. Yanlız şöyle enteresan bir durum var. Bu orijinal bir otomobil değil. Araç tasarlanırken, Corvette kasasından da faydalanılmış.

Dizinin sonra çekilen bölümlerinde ise, daha özgün bir otomobil olan, Ferrari Testarossa var. Yani sizin anlayacağınız, Ferrari’den vazgeçilmemiş.

Yönetmen: Thomas Carter

Oyuncular: Don Johnson, Philip Michael Thomas,

Başroldeki otomobillerimiz bu aylık bu kadar. Önümüzde ki ay kaldığımız yerden devam edeceğiz. Aklınıza gelen herhangi bir başrol otomobili olursa bana yazın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.