HER HIZA UYGUN MÜZİKLER

Otomobiller ve müzik. Benim beynimde oluşturduğum muhteşem bir ikili. Buna karşı çıkanlarda olabilir, bana katılanlarda. Ama ikisini de ortak noktada buluşturacak o kadar çok özellik var ki.

Müzik öyle yüce bir olgu ki, o sekiz notayla tarih boyunca milyonlarca eser çıktı, hala çıkmaya devam ediyor ve dünya kaldığı sürece de çıkmaya devam edecek. Ve her parça insan ruhuna ayrı şekilde etki ediyor. Sevinci, hüznü, coşkuyu, şarkılarda bulabilmek çok kolay.

Müzik ve otomobil zaman içinde buluştuktan sonra otomobiller için o kadar çok şarkı yazılmıştır ki, onları listelesem ayrı bir dergi olur.

Şöyle şık bir otomobile binip uzun yola çıkarken, onu tamamlayacak bir unsur olması gerekiyor. Herkes bu unsur için çeşitli seçenekler sunabilir. Ben bir kaç kişiye sorduğumda farklı yanıtlar aldım. Güneş gözlüğü, o otomobilin renginde şık bir kostüm, bir kutu cola veya güzel bir kız diyenler bile oldu. Ama en çok aldığım yanıt benimkiyle aynıydı. Müzik…

Kendinizi estetiği yüksek bir cabrio’nun içinde düşünün. Güneş gözlüğünüzü takmışsınız ve yola çıkmaya hazırsınız. Otomobilinizin performansı “mağkul seviyede” sürat yapmaya müsait, hava şartları da keyif yapmaya. Otomobilinizde uygun bir hi-fi tesisatınız da var. Öyleyse iş bu keyfi yaşamanızı sağlayacak müziğin seçimine kalıyor. İşte bu ayın On-air konusu. Müzik tarihinin en iyi otomobil ve yol şarkıları. Tabi bir de benim seçtiklerim.

Aşağıdaki listeye dikkat edecek olursanız, otomobil ve yol temalı şarkıların genellikle 60’lı ve 80’li yıllarda ortaya çıktığını görürsünüz. Bunun sebebini bende pek anlayamadım aslında. İşte otomobil ve yol temalı en iyi şarkılar.

· The Beach Boys – 409

· Robert Mitchum – The Ballad Of Thunder Road

· Duane Eddy – Forty Miles Of Bad Road

· The Rose Royce – Car Wash

· Roger Miller – King Of The Road

· The Cheers – Black Denim Trousers & Motorcycle Boots

· Jan & Dean – Dead Man’s Curve

· The Beach Boys – Fun, Fun, Fun

· Ronny & The Daytonas – G.T.O.

· Johnny Bond – Hot Rod Lincoln

· Paul Evans – Seven Little Girls Sittin’ In The Back Seat

· The Rip Chords – Little Cobra

· The Beach Boys – Little Deuce Coupe

· The Hondells – Little Honda

· Jan & Dean – Little Old Lady From Pasadena

· Chuck Berry – Maybelline

· The Gants – Road Runner

· The Beach Boys – Shut Down

· The Duals – Stick Shift

· Jan & Dean – Drag City

· Lindsey Buckingham – Holiday Road

· Willie Nelson – On The Road Again

· Ray Charles – Hit The Road Jack

· Grand Funk Railroad – Mr. Limousine Driver

· Robbie Dupree – Hot Rod Hearts

· R. Dean Taylor – Gotta See jane

· Jr. Walker & The All Stars – (I’m a) Road Runner

· Nathalie Cole – Pink Cadillac

· Billy Ocean – Get Outta My Dreams, Get Into My Car

· Prince – Little Red Corvette

· The Commitments – Mustang Sally

Burada adım başı rastladığınız cıstak latin şarkıları göremeyeceksiniz. Onları zaten listelemeye gerek yok. Kendinizi bu şarkılardan her ne kadar izole etseniz de, onlar sizi bir yerde bulup beyninize sızmayı başarıyorlar. Hatta arada bu listeye bile sızabilirler. Bizim listemiz biraz daha bilinmeyenlerin içinden. Daha doğrusu alternatif denilen cinsten. Ama emin olun ki dinlediğiniz anda hem yolun, hem de popülerden uzaklaşmanın keyfine ve tadına varacaksınız

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.